Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej:
Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce jako cudzoziemiec, ale nie wiesz z czym to się wiąże i od czego zacząć?
Wprowadzenie:
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej jest udzielane obcokrajowcom chcącym prowadzić biznes w Polsce. Udzielane jest przez wojewodę lub Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców i może być wydane na maksymalnie 3 lata. Aby otrzymać to zezwolenie, konieczne jest uzasadnienie pobytu w Polsce dłuższego niż 3 miesiące. Warunkiem jest również uzyskiwanie dochodów i wpływ na rynek pracy oraz inwestycje i innowacje w biznesie. Zezwolenie nie jest automatycznie odnawiane, więc cudzoziemiec musi wystąpić o kolejne lub o zezwolenie stałe lub rezydenta długoterminowego UE, jeśli spełnia wymagania. Zezwolenie nie jest specjalnie przewidziane dla właścicieli start-upów, ale może być uzyskane przez zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Pamiętaj:
W Polsce istnieją przepisy regulujące działalność gospodarczą cudzoziemców. Niektórzy obcokrajowcy mogą prowadzić biznes na takich samych zasadach, jak Polacy, ale inni muszą stosować się do innych wytycznych. Przepisy te zawierają ograniczenia dla osób z zagranicy, które np. nie posiadają bezterminowego zezwolenia na pobyt, nie są objęte ochroną przed deportacją lub nie mają Karty Polaka.
Uwaga!
Jeśli chcesz pracować jako członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, komandytowej lub pełnić funkcję prokurenta w Polsce, powinieneś poznać specjalne zasady udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i prowadzenie działalności gospodarczej.
Wymogi:
Aby cudzoziemiec mógł uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie RP, musisz w sposób łączny spełnić kilka następujących wymogów:
- musi być obywatelem państwa trzeciego lub bezpaństwowcem i przebywać na terytorium Polski na podstawie krótkoterminowego tytułu pobytowego;
- celem jego pobytu w Polsce jest prowadzenie działalności gospodarczej, co stanowi podstawę do ubiegania się o zezwolenie na pobyt;
- posiada źródło stabilnego i regularnego (tj. cechującego się względną trwałością i ciągłością) dochodu (wysokość dochodu musi być wystarczająca do pokrycia kosztów utrzymania osoby i członków rodziny);
- spełnił dodatkowe wymagania formalne, takie jak: złożenie wniosku i załączników na formularzu, uiścił opłatę skarbową i posiada ważny dokument podróży;
- ma zapewnione miejsce zamieszkania w Polsce;
- posiada ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia kosztów leczenia w Polsce, stabilne i regularne źródło dochodu oraz miejsce zamieszkania.
Ponadto działalność gospodarcza, jaką prowadzi spełnienia jeden z poniższych warunków:
- WARUNEK 1: osiągnęła odpowiedni dochód, tj. w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wystąpienie z wnioskiem wygenerowała dochód nie niższy niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie, w którym podmiot gospodarczy ma siedzibę lub miejsce zamieszkania;
- WARUNEK 2: osiągnęła odpowiedni poziom zatrudnienia, tj. zatrudnia na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy od co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wystąpienie z wnioskiem, co najmniej 2 pracowników;
- WARUNEK 3: posiada odpowiednie środki lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie tych warunków (1-2) w przyszłości, w szczególności przyczyniające się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.
Specjalne warunki dla obywateli: Ukrainy
Od 12 marca 2022 roku obywatele Ukrainy z legalnym pobytem w Polsce mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych warunkach jak obywatele polscy, poprzez wpis do rejestru przedsiębiorców i uzyskanie numeru PESEL. Dodatkowo od 15 kwietnia 2022 roku tymczasowo zniesiono jeden z wymogów dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie do 24 sierpnia 2023 roku, obywatele Ukrainy ubiegający się o zezwolenie nie muszą udowodnić, że ich działalność jest korzystna dla gospodarki RP poprzez odpowiedni poziom dochodu lub zatrudnianie co najmniej dwóch pracowników.
Wymagane dokumenty:
- wypełniony, zgodnie z pouczeniem, formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
- cztery (4) aktualne fotografie umożliwiające rozpoznanie wnioskodawcy;
- kserokopię ważnego dokumentu podróży + oryginał do wglądu; Dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
Należy również przedstawić dokumenty niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Pozostałe dokumenty potwierdzające dane i okoliczności zawarte we wniosku:
Dowody jakie należy przedstawić w toku postępowania różnią się od siebie w zależności od formy działalności gospodarczej jaką prowadzi cudzoziemiec.
Jednoosobowa działalność gospodarcza:
- dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego;
- potwierdzenie posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu;
- dokument potwierdzający posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce.
Jeśli działalność w roku poprzedzającym złożenie wniosku osiągnęła dochód w wymaganej wysokości:
- dokumenty potwierdzające, że w roku poprzedzającym złożenie wniosku działalność osiągnęła dochód w wymaganej wysokości np. PIT – 36 lub PIT-28 lub zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiągniętym dochodzie;
- zaświadczenie z ZUS o braku zaległości;
- zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zalegania z podatkami przez prowadzoną działalność.
Jeśli działalność w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie osiągnęła dochodu w wymaganej wysokości:
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie na wymaganym poziomie, warunkach i okresie co najmniej 2 obywateli polskich lub cudzoziemców.
Jeśli działalność w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie osiągnęła dochodu w wymaganej wysokości, ani nie spełniła kryterium zatrudnienia:
- biznesplan;
- dokumenty, takie jak faktury VAT i rachunki, które potwierdzą poniesione inwestycje w zakup sprzętu i towaru, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej;
- ostatni PIT-36 lub PIT-28 wraz z dowodem nadania do urzędu skarbowego;
- bieżąca księga rozchodów i przychodów;
- wyciąg z konta bankowego firmy potwierdzający posiadanie wystarczających środków finansowych zapewniających płynną działalność firmy;
- zawarte umowy/kontrakty;
- umowy najmu lokalu użytkowego;
- umowy o pracę/zlecenie z pracownikami;
- informację o stanie magazynowym;
- zaświadczenie ZUS o braku zaległości w opłacaniu składek oraz z urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach swojej firmy;
- inne dokumenty finansowe potwierdzające kondycję finansową firmy;
- dokumenty, które potwierdzają innowacyjność i zaawansowanie technologiczne rozwiązań w działalności, oraz świadczą o tym, że są one pożądane na rynku.
- pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej (w przypadku chęci bycia reprezentowanym przez pełnomocnika).
Działalność w formie spółki:
Wymaga ona spełnienia zakresu obowiązków regulowanych przez szereg ustaw a dotyczą one spółek:
- komandytowej,
- komandytowo-akcyjnej,
- spółki z o.o.
- spółki akcyjnej;
Wymagania:
wnioskodawca nie pełni w spółce funkcji w zarządzie lub nie jest jej komplementariuszem.
- potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego;
- potwierdzenie posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu;
- dokumenty potwierdzające posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania w Polsce.
Jeśli spółka w roku poprzedzającym złożenie wniosku osiągnęła wymagany dochód:
- CIT – 8 za poprzedni rok wraz z potwierdzeniem nadania do urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiągniętym dochodzie;
- zaświadczenie z ZUS o braku zaległości; zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zalegania z podatkami przez prowadzoną działalność.
Jeśli spółka w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie osiągnęła dochodu w wymaganej wysokości:
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie na wymaganym poziomie, warunkach i okresie co najmniej 2 obywateli polskich lub cudzoziemców.
Jeśli spółka w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie osiągnęła dochodu w wymaganej wysokości, ani nie spełniła kryterium zatrudnienia:
- biznesplan;
- bilans spółki wraz z aktualnym rachunkiem zysków i strat;
- dokumenty, takie jak faktury VAT i rachunki, które potwierdzą poniesione inwestycje w zakup sprzętu i towaru, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej; zawarte umowy/kontrakty;
- umowy najmu lokalu użytkowego; umowy o pracę/zlecenie z pracownikami;
- informację o stanie magazynowym; zaświadczenie ZUS o braku zaległości w opłacaniu składek oraz z urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach swojej firmy;
- inne dokumenty finansowe potwierdzające kondycję finansową spółki;
- dokumenty, które potwierdzają innowacyjność i zaawansowanie technologiczne rozwiązań w działalności, oraz świadczą o tym, że są one pożądane na rynku.
pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej (w przypadku chęci bycia reprezentowanym przez pełnomocnika).
Podsumowanie:
Z uwagi na skomplikowany proces związany z zezwoleniem na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej oraz szereg dokumentów, które trzeba przedstawić przed urzędami:
Foreigner Support
Służy niezbędnym wsparciem w zakresie założenia działalności gospodarczej oraz wyboru optymalnej formy opodatkowania, skompletowania wymaganych dokumentów, wypełnienia i złożenia wniosku, postępowania w sprawie, kwestiami związanymi z wydaniem decyzji jak i procedurą odwoławczą.